Официальный сайт itartass-sib 24/7/365

Вы не зарегистрированы

Авторизация



Наш колледж

Фото пользователя Альбина Николаевна Абрагина
Submitted by Альбина Николаевна Абрагина on Wed, 20/11/2019 - 14:14
Данные об авторе
Автор(ы): 
Абрагина Альбина Николаевна
Место работы, должность: 

преподаватель Владимирского филиала Финуниверситета

Регион: 
Владимирская область
Характеристики урока (занятия)
Уровень образования: 
среднее профессиональное образование
Целевая аудитория: 
Учитель (преподаватель)
Класс(ы): 
10 класс
Класс(ы): 
11 класс
Предмет(ы): 
Английский язык
Цель урока: 

Расширение знаний студентов по истории колледжа на английском языке.

Совершенствование умений и навыков практической работы с текстом, говорения и аудирования.

Закрепление лексического и грамматического материала.

Тип урока: 
Урок изучения и первичного закрепления новых знаний
Используемые учебники и учебные пособия: 

Учебники:

1. Безкоровайная Г. Т., Койранская Е. А., Соколова Н. И., Лаврик Г. В. Planet of English:

учебник английского языка для учреждений СПО. — М., 2014

2. Голубев А.П., Балюк Н.В., Смирнова И.Б. Английский язык: учебник для студ. учрежде-ний сред. проф. образования. — М., 2014

 

Используемое оборудование: 

компьютер, проектор

Краткое описание: 
<p>Урок проводится на первом курсе СПО. Его цели сформировать лексические навыки чтения, говорения и аудирования; систематизировать знания учащихся по теме &laquo;Наш колледж&raquo;; сформировать умения использовать иностранный язык как средство для получения информации из иноязычных источников в образовательных и самообразовательных целях.</p> <p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Урок проводится в теме &laquo;Описание жилища, учебного заведения&raquo;. Домашнее задание студентов - подготовить сообщения и презентации. Цель преподавателя &ndash; их проконсультировать, помочь разобраться с непонятными вопросами.</p>

 

Задачи:

Учебный аспект:

1. Введение новой лексики по теме «Наш колледж» и активация раннее изученной лексики.

2. Формирование и развитие коммуникативных умений студентов на основе языковых знаний, навыков; развитие умения воспринимать на слух и понимать сообщения товарищей.

3. Овладение всеми видами речевой деятельности: аудирование, говорение, чтение и письмо.

Развивающий аспект:

1. Развитие творческих способностей студентов, умения высказывать мнения и делать выводы.

2. Развитие навыков взаимопонимания.

3. Развитие памяти и внимания.

4. Развитие способности догадываться о значении лексических единиц по контексту.

Воспитательный аспект:

1. Воспитывать умения внимательно слушать и слышать своих товарищей.

2. Формировать уважение к мнению товарищей.

3. Воспитывать любовь и гордость за свой колледж.

 

Виды речевой деятельности: чтение, письмо, говорение, аудирование.

Формы работы: фронтальная работа, индивидуальная работа, письменная работа

Ход урока

I. Вводная часть.

1. Организационный момент.

- Good morning! I am glad to see you.

- Take your seats.

- Who is absent today?

- What date is it today?

- What day is today?

- Are you ready for the lesson?

2. Объявление темы и целей урока.

- Dear students! I expect our lesson to be interesting and exciting today, because we are going to speak about place where you spend a lot of time and can get your future profession. Can you guess what about are we going to speak?

- Yes, of course. We'll speak about our college.

3. Речевая зарядка.

- We are beginning our lesson.

Please answer to my questions:

1. What is the official name of our college?

Vladimir branch of Moscow Financial University at the Government of RF                        

2. Who is the university rector?             EskanderovM.A.

3.Who is the director of the Vladimir branch of University? Chekushev A.A.

4. Who is the Deputy Director of secondary vocational education in Yuriev-Polskoy?             Poljakova A.I.

4. Фонетическая зарядка.

- Please, look at the screen. There are some words. Listen to me and repeat.

in                     it                      pity                  ill         any      deep-dip         lead-lid

is                     isn’t                 ditty                 fill       many   sheep-ship      read-rid

his                   if                     minute             till        city      beat-bit           leave-live

thing                miss                 women                        pill       army    keen-kin         feel-fill

give                 tick                  silly                 bill       lady     eal-ill               green-grin

him                  pick                 wishes             milk     baby    heel-hill          seal-sill

did                   myth                village             brill      Sunday seen-sin          beet-bit

l                                                                                                         sleep-slip

II. Основная часть урока

5. Введение и закрепление новой лексики.

Работа над произношением лексического материала (приложение №1)

First of all let’s study the new words which will be necessary for our lesson. I’ll give you the papers with the vocabulary. Now I’ll read and you listen attentively.

- Please, ... reads the words once more.

Активизация лексики в составлении примеров

- Make up a sentence with these words.

- At home learn these words by heart.

6. Развитие навыков аудирования.

A) Сообщение студента об истории колледжа.

 This information will help you complete the task 8.B.

Our College was founded in 1943.

In 2005, the College was reorganized into the Yuryev-Polsky Financial and Economic College - a branch of the federal state educational institution of higher professional education "Academy of Budget and Treasury of the Ministry of Finance and the Russian Federation."

Today, the former Yuryev-Polsky College of Finance and Economics is part of the Vladimir branch of the Financial University under the Government of the Russian Federation.

The following specialties are open in college:

Economics and accounting (qualification - accountant)

Banking (qualification - banking specialist)

B) Questions

When was our college founded?

What is the name of our school now?

What specialties can I get at our college?

7. Работа с текстом «Письмо из Англии».

Развитие навыков чтения и устного перевода.

Hello!

Greetings from England

I’m glad to answer your letter again. This year I entered the college. I want to be a cooker, because I think, I’m a good at it. My dream is to have my own restaurant with traditional Finnish food. I know you work in the college. Are there many professions in your college? What about traditions? It’s interesting to know more about Russian students and teachers. Are there many subjects in your college? What is there in the college except classrooms? Write about your college as much as possible and send me some photos, please.

                                   I’ll be waiting your letter.

                                                                                  Mary

      8. Развитие навыков говорения.

 

A) Say if the sentence is true or false. If it is wrong, correct the sentences.

1. Mary entered the college two years ago.

2. Mary wants to be a cooker.

3. Mary`s dream is to have her own restaurant.

4. She don`t know that I work in the college.

5. Mary wants to know about traditions of our college.

 

B) Help me to collect information about our college.

What you can tell about college?

Finish up sentences. You can work in pairs. You have some minutes.

MY COLLEGE

1. I study at…………

2. Our college consists of ….

3. Our college was founded in ….

4. At first it was ….

5. Today, the former (бывший) Yuryev-Polsky College of Finance and Economics is part…..

6. The university rector is …..

7. The director of the Vladimir branch of University is……

8. The Deputy Director of secondary vocational education in Yuriev-Polskoy is ….

9. In our college students can get different professions such as ….

10. I study in a group with … training by profession ….

11. Our school year begins …

12. Our students have holidays in …

13. We study many different subjects……..

14. Next year we will study……

15. We will study … years

16. In our college there are many … and …

17. Our college has …………………………

18. After classes students can ….....

19. All of us like…

III. Заключительный этап урока. 

Подведение итогов. Оценка работы студентов на уроке.

Домашнее задание:

            - дополнить и выучить рассказ о колледже,

            - подготовить презентации о колледже.

 

Приложение 1. Слова по теме.

 

Moscow Financial University under the Government of RF          

Vladimir branch

Department of secondary vocational education in Yuriev-Polskoy

Department of Higher Professional Education

To finish school

To enter the college

College                                  

Vacation school                    

Groups with in-depth study               

Groups with basic training

Economic       

Finance                      

Banking

professions

economist

accountant

bank clerk

department

full-time and part-time (or evening) departments

department of distance education

full-time student

group

traditions

subjects

Mathematics 

English

Russian 

History

Literature 

Information technology 

astronomy

economics

law

physical education

life safety

Social Studies

the hostel

block of flats

go on foot

studies begin at …

have …  hours (periods) a day

have a lunch break at …

canteen

gym (gym hall)

library

modern equipment

academic session

exams

Study building

Holidays

Classes

school year

Out-of-class activities

Experience

Profound knowledge

As for me

In short

At least

to be good at

to be interested in

to be fond of well-paid job

to have free time


»  Tags for document:

Смотреть видео онлайн


Смотреть русское с разговорами видео

Online video HD

Видео скачать на телефон

Русские фильмы бесплатно

Full HD video online

Смотреть видео онлайн

Смотреть HD видео бесплатно

School смотреть онлайн