Развивающая:развитие речевых способностей (фонематического слуха, способности к догадке), способность к общению, развитие мотивации к дальнейшему овладению иноязычной культурой.
Задачи урока:
- беседовать о любимых персонажах мультфильмов;
- познакомить учащихся с персонажами росийских мультфильмов;
Цели урока имеют комплексный характер. Учащиеся на уроке, используя ранее усвоенные знания, приобретённые навыки, активизируют память, мышление, для решения поставленных задач.
Мотивация учебной деятельности учащихся переходит в ненавязчивое сообщение темы, которая раскрывается через повторение и систематизацию полученных учащимися знаний. В конце урока подводятся итоги.
Учебная информация представленная учащимися носит научно – обоснованный характер и доступна. Содержание урока соответствует коммуникативно-познавательным интересам учащихся младшего возраста, стимулирует их интерес и положительное отношение к изучаемому языку (картинки, отрывок мультфильма, анкета, использование компьютера), развивает фантазию, любознательность, творческие способности.
Передача материала осуществляется наглядно, словесно, с помощью компьютера, что существенно активизирует положительную мотивацию обучения на начальном этапе.
Ход урока:
I.Организационный момент:
-Hello, boys and girls.Glad to meet you here in the lesson. It is not usual today as we are going to work on computers in different resources.
II. Знакомство с темой урока:
-Look at the blackboard. There are some pictures here. Call them, please. What do they like doing?
Показывая на первый слайд, учитель просит учащихся сказать, знают ли они изображанных на слайде персонажей мультфильмов, что они любят делать, есть и т.д.
-Good. What is the theme of the lesson? What do we talk about?
Cartoons!
III.Основнаячасть:
-Yes, you are right. Today we are going to speak about your favourite cartoon characters!
-You know lots of cartoons. And I am sure you do know these American cartoon characters. How much do you know about them? Raise your hands, please.
- Yes,these are Popeye, Scooby Doo and Garfield. Let’s read the texts about them.
1. My name is Scooby Doo! I'm a very clever dog and I like 3)............... my owner, Shaggy!
Oh, yes ........ and I love eating 4) ...............!
2. I'm Popeye the sailor man! What do I like doing? Well, of course I like 1) .............. and I love eating 2) ..................... .
3. I'm Garfield the cat! I love sleeping and 5) .............. .
IV. На основе прочитанного дети выполняют упражнение подставив пропущенные слова.
-So, boys and girls, can you see that there are some gaps here? Will you, please, fill in these gaps using the following words:
- And now let’s watch the episode from the cartoon about Garfield.
V.Ответы на вопросы.(используя ресурс опроса http://www.micropoll.com)
- And now will you answer some questions?
- Do you know any other cartoon characters from America?
- Do you know what do they like doing?
- And now let us see who is the most popular and the most favourite cartoon character among you. Will you, please, click the link on yourslide http://www.micropoll.com. And answer the question. In a few seconds we will see it.
- So we can say that the most popular cartoon character is ……..
VI. Физкультминутка.
-Ok. Let’s have a break. I think that your eyes are tired.
Close your eyes, wink them a few times.
Now look far away at one point.
After that look at the tip of your nose. Repeat it a few times.
Now turn left, turn right.
Stand up, hands up, hands on hips, sit down.
VII. Отгадывание популярных героев Российских мультфильмов по их описанию.
-Cartoons in Russia are very popular, both with children and their parents.
-Who is it? Read and match:
Cheburashka, Uncle Fyodor, Neznaika, the Wolf and the Hare
"I don't know who i am. I don't know my name. I don't have any friends."
"I've got a dog and a cat, but they are not my pets, they are my friends. They live in the country."
" I live in a flower city and I like wearing bright things. The big blue hat is my favoutite. I don't like girls."
" I'm not happy. I can't catch the small hare. I've got big teeth and I want to eat the hare up."
VIII. Описаниегероевлюбимыхмультфильмов.
-And now describe your favourite cartoon character. And the ckass will guess.
-Click the link http://www.stixy.comon your slide and write the description in the notice board here. But don’t give it’s name. Look at the example:
He is big. He is green. He lives in the forest with his family. He has two friends: a cat and a donkey. Who is it?
IX.Подведениеитогов.
-Let’s draw a conclusion. What have we done today? Was anything new? What did you like best?
-Well my dear boys and girls you are very clever and talented. I wish you good luck in everything. Thank you for your work. I hope you had a great time speaking about cartoon favourites.